Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazija

Europos kalbų savaitė mokykloje

Rugsėjo 26–30 dienomis mūsų mokykloje vyko netradicinės pamokos, skirtos Europos kalbų dienai paminėti. Ši diena švenčiama rugsėjo 26-ąją. Šių metų Europos kalbų dienos tema „Ką jaunas išmoksi, visa amžių žinosi“ siejama su 2022 m. Europos jaunimo metais. Visų pamokų tikslas – motyvuoti mokinius domėtis kalbomis ir įvairia kultūra, paskatinti uoliau mokytis pasirinktas užsienio kalbas, praktiškai pajusti kalbų vartojimo naudą ir ugdyti natūralų smalsumą pasaulio kultūrinei įvairovei.

Europos kalbų savaitė prasidėjo nuo mokinių konferencijos „Europos kalbos“. Jos metu 6–8 klasių mokiniai skaitė pranešimus apie Europos kalbų šeimas, išryškino kalbų panašumus ir skirtumus. Konferenciją organizavo ir mokinius rengė anglų kalbos mokytojai Deividas Vaičiulis, Kristina Grigaitė-Bliūmienė, vokiečių kalbos mokytoja Jūratė Urbonienė, geografijos mokytoja Laima Lapinskienė. Į konferenciją atvyko ir svečių – VDU UKI, mūsų socialinio partnerio, studentų iš Turkijos, Italijos ir Kolumbijos. Tai – Damla Takar, Tansel Karadoğan, Melte Meces, Francesca Rita Loi, Paulina Jaramillo Bernal (pagal progimnazijoje vykdomą „eTwinning“ projektą „Darni aplinka – įtraukiojo ugdymo įgalinimas“).

Per anglų kalbos mokytojos Aistės Birietaitės pamokas pradinių klasių mokiniai susipažino su viena iš Europos šalių – Italija, jos kultūra ir, žinoma, italų kalba. Mokiniai dainavo itališkai. Anglų kalbos mokytojos Astos Karbonskienės pamokų metu pradinukai daugiau sužinojo apie Prancūziją, dainavo prancūziškas dainas. Anglų kalbos mokytojų Oksanos Sindarienės ir Kristinos Grigaitės-Bliūmienės mokiniai susitiko su svečiais iš Turkijos, Italijos ir Kolumbijos. Per 7d klasės technologijų pamokas svečiams talkino technologijų mokytojai Kristina Auglienė ir Haroldas Černius. Rusų kalbos mokytojos Larisos Lisovskajos, vokiečių kalbos mokytojos Jūratės Urbonienės, anglų kalbos mokytojų Modestos Matijauskienės ir Kristinos Grigaitės-Bliūmienės 6–8 klasių pamokose dalyvavo VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto doktorantas Murad Asgarov iš Azerbaidžano. Jis ne vienu pavyzdžiu įrodė, kad užsienio kalbų mokėjimas yra privalumas, kuris praverčia įvairiose gyvenimo srityse, atsakė į mokinių klausimus.

Mokytojos Kristinos Grigaitės-Bliūmienės 7d ir 8b klasių mokiniai parengė pateiktis „Kalbos atveria visas duris“ ir kartu su pradinių klasių mokytojomis vedė integruotas lietuvių kalbos, technologijų, pasaulio pažinimo ir kitas pamokas 1–4 klasių mokiniams. „Pasimatuota mokytojo kepure“ džiaugėsi mokiniai, kitokios patirties įgiję pradinukai ir jų mokytojai.

Per anglų, rusų ir vokiečių kalbų pamokas 5–8 klasių mokiniai rašė dailyraštį. Septintokai ir aštuntokai aptarė Šekspyro sonetus ir Hamleto kalbą. Mokinių dailyraščiai kartu su projekto „Mes – europiečiai“ kūrybiniais darbais eksponuojami mokyklos hole. Per anglų kalbos mokytojos Laimos Palevičienės pamokas mokiniai susipažino su moksline fantastika – anglų rašytojo Herberto Džordžio Velso romanu „Laiko mašina“. Kūno kultūros mokytoja Indrė Gurnickienė 5–7 klasių mokiniams vedė pamokas „Atgal į 7 dešimtmetį: britų muzika ir fizinis ugdymas“.

Visą Europos kalbų savaitę jau antrus metus virtualiai viešėjo VDU absolventė Rosy, šiuo metu gyvenanti Kanadoje. 5–8 klasių mokiniams ji papasakojo apie užsienio kalbų mokėjimo svarbą, vėliau mokiniai apie tai parengė trumpus pristatymus, rašė rašinėlius.

Per lietuvių kalbos pamokas 5–8 klasių mokiniai dar kartą įsitikino mūsų gimtosios kalbos – vienos iš seniausių pasaulio kalbų – žodingumu, skambumu, vaizdingumu… Mokiniai kūrė istorijas iš vienos raidės, plakatus su citatomis apie lietuvių kalbą, aptarę Janinos Degutytės eilėraštį „Gimtoji kalba“, jį iliustravo. Mokinius kūrybiniams ieškojimams paskatino lietuvių kalbos mokytojos Vida Norkuvienė, Sigita Adomavičienė ir Svetlana Izajeva.

Progimnazijos aštuntokų komanda (Ignas Barauskas iš 8a, Elzė Bikutė, Ieva Eidukonytė, Aida Misevičiūtė ir Monika Ratkevičiūtė iš 8b), kurią rengė mokytojai Deividas Vaičiulis, Kristina Grigaitė-Bliūmienė, Larisa Lisovskaja ir Jūratė Urbonienė, dalyvavo socialinių partnerių – Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos – surengtoje viktorinoje. Konkurse taip pat dalyvavo Jonučių progimnazijos, Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos ir renginio šeimininkų komandos. Trumpas prisistatymas, protmūšis, kūrybinė užduotis (trimis kalbomis – anglų, vokiečių ir rusų – iš duotos leksikos parengtas tekstas apie mokyklą, jo iliustravimas ir pristatymas) ir… skelbiami viktorijos laimėtojai. Valio! Jais tapo mūsų mokyklos – KTU Vaižganto progimnazijos – mokiniai. Komanda apdovanota diplomu ir atminimo dovanėlėmis. Organizatoriai tikisi, kad viktorina paskatins mokinius mokytis užsienio kalbų, plėsti akiratį, bendrauti ir vėl susitikti.

Visos Europos kalbų savaitės pamokos padėjo ugdyti mokinių komunikacinę, kultūrinę ir kitas kompetencijas.

Parengė direktoriaus pavaduotoja ugdymui anglų kalbos mokytoja metodininkė Kristina Grigaitė-Bliūmienė

Skip to content