Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazija

Keliavome po Dzūkiją

Prabėgus vasarai ir vėl įsisukus rudeniui, Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos mokiniai atvėrė virtualios STEAM klasės duris. Praėjusiais mokslo metais mokiniai susipažino su Aukštaitija ir Suvalkija, o šiuos mokslo metus pradėjo pažintimi su Dzūkija. Kuo ji ypatinga? Kaip dzūkai puošdavo savo namus? Kodėl miškuose gyveno partizanai? Visa tai mokiniai išsiaiškino per šias pamokas.

Dzūkija – tai pats nederlingiausias etnografinis šalies regionas, tačiau bene gražiausia Lietuvos dalis, senovėje dar vadinta Dainava. Čia Nemunas plukdo savo vandenis tarp aukštų krantų ir didžiulių miškų, o juose gausu uogų ir grybų. Sakoma, jog ryškiausios dzūkų charakterio savybės – draugiškumas ir svetingumas, tačiau priduriama, kad tas draugiškumas iškart baigiasi, jei kalbama apie grybus: tikras dzūkas niekada neišduos, kur grybai dygsta.

Spalio 16 d. KTU Vaižganto progimnazijos mokytojos Jūratė, Jolanta, Agnė ir Česlova pakvietė mokinius iš Lietuvos ir Kolorado lituanistinės mokyklos pasisvečiuoti į dainomis ir grybais garsėjančią Dzūkiją. Čia visi kartu su mokytoja Česlova apžiūrėjo Dainavos apygardoje įrengtas partizanų slėptuves. Mokytoja Agnė papasakojo apie karpinius ir Gyvybės medį, o mokiniai sukūrė savo gyvybės medį. Be jokios abejonės, grybavo ir uogavo kartu su mokytoja Jūrate ir netgi surengė grybavimo varžybas. Dzūkai ne tik patys puošėsi, tačiau mėgo puošti ir savo aplinką, namus. Puošyboje dominavo įvairūs augaliniai motyvai, geometrinių figūrų ornamentai ir daug spalvų. Kartu su mokytoja Jolanta mokiniai išbandė ebru techniką, eksperimentavo su indų plovikliais.

Šeštadienio vakarą mus jungė dangus ir žemė, praeitis ir ateitis, o tarp šių polių visada yra ČIA ir DABAR. Į ČIA ir DABAR sutelpa labai daug…

Skip to content